22 Aralık 2014 Pazartesi

Misvak Ağacı

 Bu makalemizde Misvak ağacının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Misvak Ağacı

 

 

Misvak ağacı (Salvadora persica), Salvadoraceae familyasından bitki türüdür. Kalem biçiminde kesilip yontulan dalları misvak adıyla insanlar tarafından diş temizleme malzemesi olarak kullanılır.

Doğu Afrika’dan, Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi bol, iktisatlı, pratik olmakla birlikte; formalitesi az, kokusu güzel, meyvesi yenebilen bir bitkidir.  Özsuyu doğal flörür içerir.

Misvak ağacının meyvesine “Kebas” denilmektedir. Üzüm salkımları gibi salkımları vardır. Meyvesi nohuttan biraz küçüktür, içerisinde yuvarlak, sert ve küçük bir çekirdeği vardır.

Meyvesi başlangıçta yeşil olarak belirmeye başlar, sonra kırmızılaşır ve tatlanır, fakat biraz acımtırak olur, sonra siyahlaşır ve lezzeti artar, bu esnada toplanır ve üzüm gibi satılır.

İçeriğinde özellikle tıbbi etkileri itibariyle, aşındırıcılar yani plak ve bakteri sökmeye yarayan maddeler , antiseptikler yani mikrop kırıcı bileşikler ve özellikle diş eti sağlığı açısından değerli enzim inhibitörleri ve florür bulunmaktadır.

Misvağın Faydaları


Misvakda bulunan kloritler, tartarların oluşumunu ve dişlerde meydana gelmiş lekeleri ortadan kaldırır. Misvak, en iyi ve etkili diş temizleme aracıdır. 

Mikropları ve bakterileri öldürür. Dişleri temizler ve dişetlerini kuvvetlendirir. Diş çürümelerini engeller ve dişleri beyazlatır. Ağız kokusunu giderir.

Misvak ağız içindeki asit salgısını düzenler, hipoglisemik etkisi (şeker düşürücü) ve pankreası aktifleştirici, içinde bulunan kalsiyum ve fosforla beynin çalışma mekanizmasını ve zihinsel keskinliği arttırıcı etkileri vardır.

Misvak Nasıl Kullanılır


Misvağın dalından 15 cm kadar bir parça kesildikten sonra ucu 1-2 cm kadar yontulup kabukları soyulur. Bir süre tuzlu su içinde bekletilince soyulan kısmın içindeki lifler açılır ve diş fırçası görünümünü alır.

İlk kullanımlarda, zayıf dişetlerinde hafif kanama olabilir. Misvak kullanmaya devam ettikçe diş etleri güçlenecek ve bu kanama kısa sürede geçecektir. Misvağın diş ve diş eti sağlığına faydaları nedeniyle son yıllarda misvak özlü diş macunu ve benzeri ürünler de üretilmektedir.

misvak Çayı


Misvak suda bekletilerek yumuşatılan meyvesi, kökü ve yaprağı kaynatılarak suyu içilir. Meyveleri kurutularak bala karıştırılıp yenir.

Misvak Macunu


Toz haline getirilmiş köklerinden macun yapılır. Kökleri kaynatılıp içilirse bel soğukluğunu önler. Dalak bölgesi ağrıları için çorba kıvamında içmek gerekir.

Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Misvak Ağacı hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz: MUZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder