22 Aralık 2014 Pazartesi

Mübarek Dikeni

  Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Mübarek dikeni hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

 

Mübarek Dikeni

 

Mübarek dikeni (Cnicus benedictus);  Papatyagiller familyasından,  60 cm boyunda bir yıllık dikenli bir bitki. Gövdesi saplı, dik yaprakları şerit halinde, loplu, dikenleri yumuşak ve bitkinin uç kısmında, sarı renk çiçek açan, Nisan-Temmuz aylarında çiçekleri olgunlaşan yıllık bitkidir.

Toprak üstü kesimleri körpeyken kesilip toplanan bitki, iyice soyulup dikenlerinden arındıldıktan sonra sebze olarak tüketilmek üzere Ege ve Akdeniz bölgesindeki pazarlarda satılmaktadır.

Mübarek dikeni Batıda Portekiz’in kuzeyinden Fransa’nın güneyine, Doğuda İran’ın doğusuna kadar Akdeniz Havzasında yetişmektedir.

İçeriğinde, tadı acı olan sinisin adlı madde ile flavonid, uçucu yağ ve yapışkan bitki sıvılarını içerir. Bu yapısı itibariyle; güçlü bir Mikrop öldürücü özelliği olan Mübarek Dikeni doğal bir antiseptiktir.

Mübarek Dikeninin Faydaları


iştah açıcı , idrar artırıcı , yatıştırıcı , alev vede tansiyon düşürücü olarak kullanılır . Mide , bağırsak rahatsızlıkları , Romatizma vede gut ta , karaciğer vede safra kesesi rahatsızlıklarında , şeker hastalığında vede öksürüğe karşı teskin edici olarak etkilidir.
  • Mikrop öldürücüdür ve doğal antibiyotiktir. 
  • Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. 
Ateş düşürümeye, kuvvet vermeye, iştah açmaya, cinsel gücü arttırmaya, böbrek ve idrar yolları, dıştaki yaralara, rahim yaralarna ve akıntılarına kullanılır.

Mübarek Dikeni Nasıl Kullanılır


Bitki taze iken gövdesi soyularak sebze şeklinde tüketilebilir. Ayrıca bitki yaprakları ve çiçekleri kurutuduktan sonra bir tatlı kaşığı alınır bir bardak kaynamış su içerisinde 10 dk demlendirilir ve içilir.

Çiçeği ve yaprağı kaynatılarak suyu içilir. Çiçekleri kurutulup dövülerek toz haline getirilip bala karıştırılarak yenir. 1 bardak suya , 10 gr ince kıyılmış bitki konur 5-10 dk kaynatılır , günde 2 bardak içilir .

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mübarek dikeni hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: MÜRVER ÇİÇEĞİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder