21 Aralık 2014 Pazar

Mührü Süleyman Otu


Bu makalemizde Mührü süleyman otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

  

Mührü Süleyman Otu

 

Mührü Süleyman Otu ( Rhizoma Sigilli Salomonis ) ; Çok yıllık bitkidir. Yaprakları 10-15 cm kendi boyu ise 40-60 cm. kadardır. Kökleri yerin 20-40 cm. derinliğindedir.Salkım halinde olan meyveleri nohut büyüklüğündedir.

Meyveleri, parlak, mavi ve mor renktedir. Kökü ince ve parmak büyüklüğünde, boğumlu, kollu ve çubuklar halinde ve tüylüdür. Kökünün, kendine has kokusu ve hafif tadı vardır.

Toprak altı kök gövdeleri üzerinde mührü andıran izler bulunduğundan Süleyman’ın mührü anlamına geldiği için Mührü Süleyman Otu adı verilen bu şifalı otun her derde deva olduğu ifade edilir.

Mührü süleyman otu; Ülkemizin Karadeniz, Marmara, ve İç Anadolu bölgelerinde dağlarda, ormanlarda, nemli ve yumuşak topraklarda kendiliğinden yabani olarak yetişir. Baharda çiçek açar. Çiçekleri yeşil renktedir.

Bileşiğinde; Steroid saponinler (diosgenin ve saponinler içermektedir), müsilaj, asetidin-2-karboksilik asit başta olmak üzere birçok bileşen içermektedir.

Mührü Süleyman Otunun Faydaları


Kuvvet vermeye, cinsel gücü artırmaya, meniyi çoğaltmaya, romatizma, siyatik ve mafsal ağrılarına, şeker hastalığına, gut hastalığına, mide ve bağırsak tembelliğine, sinirleri yatıştırmaya, uykusuzluğa, iştah açmaya, nefes darlığı ve astıma ve göğüs yumuşatmaya kullanılır.

Deri üzerine uygulandığında köklerin kesik ve çürüklerin, deri tahrişleri ile iltihaplarının iyileşmesini hızlandırır.

Bitki çayı olarak kullanıldığında menopoz, hazımsızlık, diyabet, kırık kemikler, uykusuzluk, böbrek ağrıları ve hatta kısırlık gibi durumlara iyi gelir.

Mührü Süleyman Otunun KullanımıKökleri taze taze yenir kurutulup öğütülerek bal yada pekmeze karıştırılıp yenir. Bitkinin tamamı kaynatılarak suyu içilir.

Çay olarak; 1 bardak kaynar suya , 2-6 gr ince doğranmış kök konur , 10 dk bekletilip gün arayla kaç kez 1 bardak içilir yada kökler toz haline getirilir , her gün 1 kaç kez 2-6 gr içilir .

Haricen: Taze köklerin ezilmesi ile elde edilen lapa çıbanların üzerine olgunlaştırıp açılmasını temin icin konulur. 1 bardak suya , 10 gr ince kıyılmış kök konur , 10-15 dk kaynatılır , bu su ile yara vede çıbanlara pansuman yapılır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mührü Süleyman Otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz:  MUŞMULA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder