22 Aralık 2014 Pazartesi

Muz

 Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, Muz hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

Muz

Muz (Musaceae), Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen bir ağaçsı bitkiye ve bu bitkinin sarı kabuklu (bazı türlerinde kırmızı veya pembe kabuklu ) uzun meyvelerine denir.

Muz bitkisi en büyük çiçekli otsul bitkidir. Bitkileri sıkça ağaçlarla karıştırılır ve 7.6 metreye kadar çıkabilirler. Yaprakları sarmal bir biçimde yer alır ve 2.7 metre uzunluğa, 60 cm genişliğe kadar büyüyebilir.Türkiye’de daha çok Anamur ile Alanya arasında üretilmektedir.

İçeriğindebarındırdığı , B1, B2, C, A ve E vitaminlerini içeren muz, potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından da çok zengindir.

Muzun Faydaları


Muz kemik gelişimini sağlar, sinir zafiyeti ve yorgunluğu giderir. Böbrek ve mafsal iltihabında, bağırsak hastalıklarında faydalıdır. Müzmin kabızlık çekenler fazla yememelidir.  Muzun kalori düzeyi çok yüksek olmasına karşılık hiç kolesterol içermemektedir.

Kalp kaslarını geliştiren sodyum ve potasyum maddeleri içermektedir. Potasyum terleme sebebiyle kapasitesini yitirmeye başlayan kasları canlandırır ve daha kolay hareket etmelerini sağlar.

B1 vitamini sayesinde sinir dokularının normal çalışmasına da etki eder. İçerdiği iyot sayesinde de tiroid bezinin dengeli çalışmasına yardım eder.

  • Adet sancılarını azaltır. 
  • Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. 
  • Enerji verir. 
  • Hastaların iyileşmesini hızlandırır. 
  • Kemik gelişimini destekler. 
  • Krampları engeller. 
  • Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Muz Nasıl Kullanılır


Muz taze olarak yenmesinin yanında, yüz ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Cildi besler ve temizler. Muz,limon suyu ile merhem haline getirilip egzama üzerine sürülürse faydası görülür. Muz kabuğunın içini sivrisinek ısırıklarına sürdüğünüzde, kaşıntısını ve şişkinliğini alır.

Ayaklardaki nasırların yumuşaması için, muz kabuğunun içini sıyırın, bir kaşık kadar olduğunda nasırın üzerine koyun, üstünü sarın. Birkaç saat sonra açıp temiz su ile yıkayın. Ya da direk muz kabuğunu sarabilirsiniz nasırınıza. Muzun kabuğunu akneleri geçirmek üzere, üstüne sürebilirsiniz.

Cilt Bakımında Muz


Besleyici değerlerinin yanında cilt ve yüz bakımı için de kullanılan muz cildi besler ve temizler. Limon suyu ile karıştırılıp egzama olan bölgeye sürülürse faydası görülecektir.


Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Muz hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz : MERCİMEK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder