23 Aralık 2014 Salı

Yerba MateBitkilerimiz.org olarak bu makalemizde yerba mate bitkisinin ve ondan elde edilen mate çayının yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışmam olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Yerba Mate/Mate Çayı

Yerba mate (Ilex paraguariensis), çobanpüskülügiller familyasından bir bitki türüdür. Güney Amerika kıtasında, özellikle Paraguay’da yetişir. Yerba mate bitkisinden elde edilen çay, Güney Amerika kıtasının milli içeceğidir.  Uyarıcı etkisi sebebiyle kıtada çay ve kahve yerine tüketilir. İlk kullanıcıları Güney Amerika yerlileri olup, sonraları Cizvit rahipleri tarafından düzenli olarak üretilmiş ve uyarıcı etkisinedeni ile çay ve kahve yerine tüketilen günlük bir içecek olarak kullanılagelmiştir

İçeriğinde biç çok mineral ve vitamin bulundurmaktadır. Hafif uyarıcı etkisi varsa bile çay ve kahvenin yanında çok düşük kalmaktadır. İştah kesme ve diüretik özelliği ile diyet ve zayıflama amaçlık kullanıldığıda  bilinmektedir.

Türkiye’de tarçın ya da nane katkılı çay poşeti şeklinde piyasada bulmak mümkündür.

Bünyesinde, A, C, E, B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile klorofil, kalsiyum, manganez, demir, selenyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve protein yapıtaşı olan 15 farklı amino asit türü içeriyor.

Mate yaprağı aynı zamanda yeşil çaydan daha kuvvetli bir antioksidan ve bu yüksek antioksidan özelliğiyle birçok kronik dejeneratif hastalığa, romatizmaya, kalp damar hastalıklarına karşı da koruyucu. Yaşlanmayı geciktirici etkileri de mevcut. llinosis Üniversitesince yapılan araştırmalarda da kanser hücrelerini yavaşlatıcı etkisi saptanmış.

 

Yerba Matenin Faydaları

 

içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, vücuttaki yağ parçalayıcı enzimlerin aktivitesini engelleyerek yağların emilimini azaltır. Yüksek oranda içerdiği caffeoylquinic asite bağlı olarak antioksidan özellik taşır. Bu sayede dokuları zararlı dış etkenlere karşı korur. Sindirim kolaylaştırıcı ve bağırsak çalıştırıcı etkiye sahiptir.

Yerba matenin yapısal anlamda taşıdığı en önemli madde olan,  caffeoylquinic asitin kafeinle bir kompleks oluşturması sayesinde, kafeinin emilimini geciktirir ve bu sayede kafeine bağlı uyarıcı etkinin daha dengeli ve uzun süreli olmasını sağlar.

Merkezi sinir sistemini uyarıcı etkisi nedeniyle dokularda yağ ve glikozun mobilizasyonunu ve hızlı yakılmasını sağlar. İçerdiği Theobromin isimli madde sayesinde kalp adalesinin çalışmasını hızlandırarak vücuttan su atılımını kolaylaştırır, diüretik etkiye sahiptir.
Bu ödem giderici etkisi ile de özellikle karbonhidrat kısıtlı zayıflama rejimlerine olumlu katkı sağlar.

  • Açlık duygusu ve aşırı iştahı engeller. Açlık duygusu ve aşırı iştahı engeller 
  • Mate, özellikle spor yapan ve ağır bedensel aktivite gösteren kişiler için mükemmel bir enerji kaynağıdır. 
  • Vücudun ve zihnin erken yorulmasını engeller. Böylece zihinsel aktivitenin artmasına katkıda bulunur.

Mate Çayının Zararları

Mate çayı kahveden daha az kafein içermesine karşın uykusuzluğa neden olabilir ya da uyku kalitesini düşürerek gün içinde daha çabuk yorulmanıza ve uykunuzu alamamanıza yol açabilir. Mate çayının aşırı tüketimi sinirleri gerer ve kaygıyı arttırabilir.
Mate çayı kahveden daha az kafein içermesine karşın uykusuzluğa neden olabilir ya da uyku kalitesini düşürerek gün içinde daha çabuk yorulmanıza ve uykunuzu alamamanıza yol açabilir. Mate çayının aşırı tüketimi sinirleri gerer ve kaygıyı arttırabilir.


Mate çayı kahveden daha az kafein içermesine karşın uykusuzluğa neden olabilir ya da uyku kalitesini düşürerek gün içinde daha çabuk yorulmanıza ve uykunuzu alamamanıza yol açabilir. Mate çayının aşırı tüketimi sinirleri gerer ve kaygıyı arttırabilir. Mate çayı kahveden daha az kafein içermesine karşın uykusuzluğa neden olabilir ya da uyku kalitesini düşürerek gün içinde daha çabuk yorulmanıza ve uykunuzu alamamanıza yol açabilir. Mate çayının aşırı tüketimi sinirleri gerer ve kaygıyı arttırabilir.

Mate Nasıl Kullanılır


Kurutulmuş ve kıyılmış yerba mate’den, siyah çayda olduğu gibi bitkinin sıcak su içerisinde bekletilmesiyle içecek elde edilir. Yeşil çay tadını andırır biçimde acımsı bir tadı vardır. Tat açısından olduğu gibi kafein açısından da oldukça kuvvetlidir. Bu oran, bitkinin dişi türlerinde daha düşük yoğunlukludur. 

Mate Yaprağı Çayı


Kurutulmuş Mate yaprakları üzerine kaynar vaziyette olmayan sıcak su dökülür. Bir iki dakika çay demlenmeye bırakılır. Genellikle sade olarak içilir ama isterseniz süt, şeker veya limon ile farklı bir lezzet katarak içebilirsiniz.

Mate yaprağı çayı hem tok tutucu özelliği nedeniyle iştah kesen bir bitkisel çay dır, hem de mate yaprağında bulunan yağ yakıcılar aracılığıyla yenilen besinlerin yağa dönüşmeden hızla sindirilmesini sağlamaktadır.

Mate yaprağı içerisinde bulunan matein, kafein benzeri bir etki ile metabolizma hızlandırmanın bir yolu olarak kullanılmaktadır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Yerba mate bitkisi ve ondan elde edilen mate çayı  hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz :


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder