16 Şubat 2015 Pazartesi

KOKA AĞACIKoka Ağacı

Koka ağacı , Erythroxylaceae (kokaağacıgiller) familyasından Bolivya, Peru, Cava ve Sri Lanka gibi tropik bölgelerde yetişen, 1-2 metre boyunda çalı tipli bir ağaççık.

Çiçekleri küçük ve sarımtraktır. Meyveleri tek çekirdekli olup kırmızı kiraza benzer.

Yaprakları kokain ve başka maddeler taşır. Kurutulmuş yapraklarına koka adı verilir. And Dağlarında yabani olarak yetişmekle beraber, yaprakları için özel olarak da yetiştirilmektedir. Koka yapraklarının uyarıcı ve kuvvet verici özellikleri de vardır. Amerika’nın bazı bölgelerinde, yerli halk tarafından koka yapraklarını çiğnemek adet haline gelmiştir.

Kokanın Faydaları


Çiğnenmiş koka yapraklarının besin değeri yüksektir; kalsiyum, demir, fosfor. A, B2 ve E vitaminlerini içerir.

Uyarıcı ve kuvvet vericidir. Dayanıklılığı arttırır. Kişiye güven duygusu verir. Bütün bu etkilerinin temel nedeni, içerdiği Kokain adlı kimyasaldır.

Kokain bağımlılık yapar ve zamanla gerginlik, sıkıntı, öfke, saldırganlık gibi olumsuz etkilere yol açmaktadır. Bu nedenle, ticareti yasaklanmıştır.

Koka Nasıl Kullanılır


Güçlü bir lokal anestezik olan kokain, duyu siniri liflerini felce uğratır ve yaygın olarak göz, burun ve boğaz ameliyatlarında, ayrıca üst solunum ve sindirim yolları tetkiklerinde kullandır.

Perulu ve Bolivyalı kabileler koka yapraklarını gıda yetersizliği, mide bağırsak rahatsızlığı, mide bulantısı, baş ağrısı ve irtifa hastalığı tedavisinde kullanırlar.

Konsantre halde kullanıldığında koka aşın derecede bağımlılık yaratır ve tehlikelidir.Kokanın yaprakları kullanılır. Ayrıca, kola ile birlikte gazlı içecek yapımında da kullanılır.

Yazımızın sonuna gelirken , Koka ağacı hakkında kaleme aldığımız yazımızn sizler için faydalı olduğunu umdediyor, bir sonraki yazımıızın dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KİTRE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder