16 Şubat 2015 Pazartesi

Kondurango

Kondurango

Kondurango : Yüksek kesimlerde yetişen, tırmanıcı bir ağaçtır. Boyu yetiştiği yöreye, toprağa ve iklime bağlı olarak 10-30 metre olabilen bir sarmaşıktır. Gövdenin çapı 10 cm’i bulabilir.

Yaprakları 8-12 cm uzunluğunda, 5-9 cm eninde, kalp veya yumurta şeklinde, üzeri sık tüylü, uzun saplı ve çapraz şekilde dört yaprak sapı gövdeye bağlıdır. Tropik ülkelerde kültür bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Çiçeklerin beş adet taç yaprakları vardır ve çan veya koni şeklinde, kısa saplı, yeşilimsi renkte ve çiçekleri topluca bir arada şemsiye görünümü veririler. Kondurangin adlı glikozit, nişasta, reçine ve çeşitli kimyasallar içerir.  Antioksidan ve anti bakteriyel etkilere sahiptir.

Kondurangonun Faydaları


Kondurango iştah açıcıdır. Mide bulantısını giderir. Sindirim bozukluklarında faydalıdır. Antioksidan ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Mideyi rahatlatarak gastrit şikayetlerini azaltmaya yardımcı olur. Kanamayı durdurucu ve kanser hücrelerini yok edici etkileri de bulunmaktadır.

Kondurango nasıl kullanılır


Kondurangonun gövde kabukları kurutularak kullanılır. En yaygın kullanım alanı iştahsızlık, mide ve sindirim sorunlarına karşı olan kullanımlardır. Bunun yanında, kansere karşı tedaviyi destekleyici olarak da kullanılmaktadır.

Kondurango çayı


Yılın hemen her mevsiminde dal ve sürgünlerin kabukları soyularak güneşli ve havalı bir yerde kurutulur. Bir tatlı kaşığı kondurango demliğe konur ve üzerine 300-500 ml soğuksu konur ve bir taşımlık kaynatıldıktan sonra 4-5 saat beklemeye bırakılır sonra süzülerek içilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız.Kondurango bitkisi hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KONDURANGO

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder