16 Şubat 2015 Pazartesi

Rooibos

Bitkilerimiz.org olarak bu yazımızda ülkemizde doğal koşulları bulunmayışından yetiştirilemeyen ve taşıdığı anti oksidanlar sayesinde tıp çevrelerinin ilgisini çeken rooibos bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve çay olarak tüketiminin yöntemlerini incelediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Rooibos Bitkisi

 

Rooibos bitkisi (Fabaceae, Leguminosae ) ; Baklagiller ailesinden  olup Güney Afrika kökenli bir bitkidir. İğne gibi yeşil yapraklara sahiptir fakat işlendiğinde kırmızıya dönmektedirler. Rooibos bitkisi, Dünyada sadece Güney Afrika’nın Western Cape bölgesinde yetiştiriliyor.

Güney Afrika’nın batısında bulunan Cedarberg Dağları’nda yetişen iğne gibi yeşil yapraklara sahip fakat işlendiğinde kırmızıya dönen özel bir bitkidir. Kırmızı rengini  Kurutulduğunda alır ve fermantasyon süreci tadını daha da  zenginleştirir. Dogal olarak kafeinsizdir, ayrıca tein oranı da cok düşüktür. Balımsı ve karamelimsi bir tadı vardır. Rooibos ayrıca sodyum, potasyum, demir ve bakır minerali içermektedir

Güney Afrika’da geleneksel tıpta, astım, çeşitli dermatolojik problemler, kolit ve alerjilerin tedavisinde kullanılıyor. Rooibus sinirsel gerginliğe, alerjik rahatsızlıklara ve sindirim sorunlarına iyi geliyor.

Rooibos içeriğinde doğal olarak bulunan aspalatin ve nothofagin antialerjik etken maddeler sahiptir. Bu maddeler aynı zamanda kramp çözücü ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinmektedir.

 

Rooibos Bitkisinin Faydaları

 

Rooibos bitkisi İçeriğinde Quercetine, luteolin, isoquercetrin ve anti-antioksidanlara sahip olması. kafein açısından sıfır etkiye sahip olmasını sağlarken  ve tanen oranı düşük olamasını sağlamaktadır.

Cilt Sağlığı açısından: antioksidan ve hücreleri yenileyici özelliğine bağlı olarak egzama, güneş yanığı ve derideki nörodermik yani  alerjik reaksiyonlar gibi deri sorunlarına yönelik ideal bir çaydır.

Alerji hastalığı olan kişilerde bağışıklık sistemi çok fazla histamin salgılar. Histamin ise hapşırma, astım, ishal gibi belirtilere neden olabilmektedir. Rooibos ve etken maddeleri sayesinde histaminin çıkışı frenlenmektedir. (Özellikle gıda, toz ve polen alerjilerinde etkilidir.)

Rooibos antioksidan ve flavonoidler bakımından zengindir ve diğer çaylardan daha yoğun miktarda içerir. Rooibos çayıyla ilgili sağlık bakımından henüz bilimsel bir ispat olmamasına rağmen, Rooibos’un sağlık üzerindeki faydalarıyla ilgili birçok araştırma yapılmaktadır.

 

Rooibos Bitkisi Nasıl Kullanılır

 

rooibos Çayı

 

1 çay kaşığı kurutulmuş rooibos bitkisini önceden kaynatılmış suyun içine koyarak 5 ila 10 dakika demlenmesini sağladıktan sonra  sonra süzüp içebilirsiniz. Güney Afrika’da geleneksel olarak şeker ve süt karıştırılarak içilen rooibos çayını tercihe bağlı olarak limon veya bal ile tadlandırarakta kullanabilirsiniz. 

Yazımızın sonuna gelirken, rooibos bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve çay olarak tüketiminin yöntemlerini incelediğimiz makalemizn sizlerin faydalanabildiği bir çalışma olduğu kanaatindeyiz. Okurlarımızın rooibos hakkında hazırladığımız yazımızıdan yararlanabildiğini umudediyor, bir sonraki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp yazımızla ilgilendiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder