16 Şubat 2015 Pazartesi

Şakayık çiçeği

Bu makalemizde şakayık çiçeğinin özelliklerini, faydalarını, yapısal özelliklerini ve kullanım yöntemlerini değerlendirmiş bulunuyoruz. Makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umud ediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Şakayık Çiçeği 

 

Şakayıkçiçeği (Paenniaceae-fam.) ;Düğünçiçeğigiller familyasından bir çiçek türüdür. Ayıgülü adıylada bilinen şakayık çiçeği,  otsu veya gövdesi odunlaşmış, çok yıllık bir bitki cinsidir.

Vatanı Japonya ve Çin olan bitki binlerce yıldan beri Türkiyede yabani ve süs bitkisi olarak yetişmekte vede yetiştirilmektedir. Birçok çeşidi vardır. Şakayık çiçeği; Mayıs-Haziran aylarında pembe veya kırmızı renkli çiçekler açan, 70 cm kadar boyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları derin parçalıdır. Kökünde; uçucu yağ, nişasta, şekerler, peanol ve peregrinin adlı bir alkoloid vardır.

 

Şakayık Çiçeği Faydaları

 

Çin’de alternatif tıp tedavisinde bin 800 yılı aşkın süredir geleneksel olarak kullanılan özel şifalı bitki karışımından elde edilen yeni bir ilaç, kanser tedavisinde büyük umut kaynağı oldu. Şakayık ile birlikte takke çiçeği, meyan kökü ve akdiken meyvesi özünün karıştırılması ile elde edilen tennür kemoterapi gören hastalarda görülen mide ağrısı, kilo kaybı, kusma, ishal ve bulantı gibi yan etkilere iyi geldiği kaydedildi.

  • Şakayık verem tedavisinde etkili bir yardımcı tedavi unsurudur.
  • Sinirleri yatıştırır. 
  • Sara hastalığında faydalıdır. 
  • kanamaları  durdurur. 
  • Sıkıntılı bir cilt hastalığı olan temre hastalığında cilde sürüldüğünde etkili bir tedavi ilacıdır.
  •  Nikris ve kramplarda da faydalıdır. 
  • Boğmaca ve öksürükte şikayetleri giderir. 
  • Boğaz ağrıları için yapılan gargarası fayda sağlar.

 

Şakayık Çiçeği Nasıl Kullanılır

 

Çiçekleri solmadan toplanır ve kurutulur. Kökleri ise ilkbaharda veya sonbaharda sökülerek temizlenir ve kurutularak muhafaza edilir. Şayet tentürü yapılacaksa taze olarak kullanılır. Yaprakları derin parçalıdır. Kökünde; uçucu yağ, nişasta, şekerler, peanol ve peregrinin adlı bir alkoloid vardır.

 

Şakayık Çiçeği Çayı

 

Şakayık çiçeği, rendelenmiş köklerden bir tatlı kaşığı 400 gr. suda 5 dakika kaynatılır, süzüldükten sonra günde 3 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır. Taç yapraklarından 1 çorba kaşığı 300 gr. suda 1 saat bekletilir. Süzüldükten sonra elde edilen suyu yemeklerden evvel 3 defa da alınır.

Basurlar için; bezelye tanesi büyüklüğünde alınan kök az su ile günde 3 defa yemeklerden sonra yutulur.

Bir tatlı kaşığı şakayık demliğe konur ve üzerine yarım litre kadar kaynar su ilave edilerek 5-10 dakika demlenir. Sonrasında süzülerek içilir. Tarife uyulması ve uzun süre kullanılmaması tavsiye edilir.

Yazımızın sonuna gelirken, şakayık çiçeğinin özelliklerini, şakayık çiçeğinin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu belirtir, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder