17 Eylül 2015 Perşembe

Öksürük Tedavisinde Andız Pekmezi

 Öksürük Tedavisinde Andız Pekmezi


Ülkemizde faydaları pek bilinmeyen pekmez çeşidi olan andız pekmezi, andız ağacı meyvesinden elde edilmektedir.

Andız Pekmezi, yoğun bir tada sahip olduğundan genellikle tek başına tüketilmez. tıbbi kullanımlarda özellikle Öksürük giderici ve  antigribal etkisi için ilaç gibi kaşıkla içilebileceği gibi, tahin ile karıştırılarak da sofrada gıda olarak tüketilebilir. 

Çok iyi bir anti oksidan olan Andız pekmezi, aynı zamanda kan yapıcı besinlerin başında gelir. bununla beraber, üzüm, hurma, keçiboynuzu, dut pekmezleri gibi bir çok pekmez türleride öksürük giderici olarak güçlü etkilere sahiptir.


Andız Pekmezi


Sonbaharda olgunlaşan andız kozalakları toplanarak kozalağının kabuğu sert  tabakadan ayrılır. Asıl pekmez yapımında kullanılan bu kozalakların kabuk kısmıdır. Bu işlem yapılırken birçok yerde kabuk ayrılmaz.Andız kozalağı kırılarak bu işlem yapılır. Kırılan andız kozalakları 2-3 gün süreyle büyük kaplarda suda bekletilir ve süzülerek tortu kısmı ayrıştırılır. Sonrada kıvama gelinceye kadar kaynatılır.

Andız Pekmezinin Faydaları


kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların regil hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır.

Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.

Andız ağacının yapısal özellikleri , faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemizin sonuna gelmiş bulunuyoruz. yazımızın sizler için faydalı olduğu kaatiyle sıradaki yazımızında ilginizi çekeceğini düşünüyor ve okumanızı tavsiye ediyoruz. vakit ayırdığınız için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Andız Pekmezi İle Öksürüğü Kesen Macun Tarifi


Malzemeler:

400gr Andız Pekmezi
20gr kebabiye tozu,
20gr karanfil tozu,
10 gr zencefil ,
10gr zeredeçel

Hazırlanışı:

400gr Andız pekmezinin içine 2gr kebabe tozu, 20 gr karanfil tozu, 10gr zencefil ve 10gr zerdeçal iyice bitrbirine karıştırılarak kullanıma hazır hale getirilir. Kullanımı noktasında sabah ve akşam birer yada en fazla ikişer yemek kaşığı tüketilir. gribal enfeksiyon ve buna bağlı olarak gelişen öksürük kesilene kadar devam edilebilir.

Konumuzla alakalı olarak " Andız Ağacı ve Faydaları " başlıklı yazımızıda okumanızı tavsiye ederiz.İyi okumalar

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder