17 Eylül 2015 Perşembe

Öksürüğe İyi Gelen Bitkiler

Öksürük neden olur ?

Özellikle mevsim geçişleri ve kış aylarında, soğuk havaların da etkisiyle artan grip, nezle gibi hastalıkların ilk belirtilerinden biri genelde öksürük oluyor. 

Sigara kullanımı, alerjik faktörler, solunum problemleri gibi birçok etkenin de ortaya çıkarabileceği öksürük tedavisinde kullanılmak üzere piyasada birçok farklı şurup ve ilaç bulunuyor.

Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürük İçin Pratik Bitkisel Çözümler

Öksürük, başladı mı kolay kolay geçmeyen, zaman zaman insanın krize bile girmesine neden olan önemli bir sağlık sorunu. Gece uykulardan uyandıran ya da önemli bir toplantı sırasında sizi zor durumda bırakabilen öksürük krizlerinden kurtulabilmek için özellikle bitkilerden yararlanmak gerekir.

Öksürüğe sebep olan esas hastalığın tedavisinin yanı sıra hastaların bol sıvı almaları; soludukları havanın nemli olmasını; ıhlamur, ada çayı, nane limon gib bitki çayları içmeleri en basit yöntemlerdir.
 

Ihlamur Çayı

Öksürük denilince ilk akla gelen çay ıhlamur. İçerisindeki bileşenlerden flavonoidler; iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterirken, musilajların; tahrişi önlediği ve boğazı yumuşattığı yönünde birçok veri mevcut. 

Bu nedenle öksürüğe karşı günde 2-3 bardak çay içebilirsiniz. Tedaviye yönelik kullanılan ıhlamur çayına şeker ilave etmeyin. Şeker, çaydaki etkili bileşenlerle reaksiyona girebiliyor. Bal ilavesini ise 40 derecenin altındaki sıcaklıklarda yapmak gerekiyor. Ihlamur Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayı

Zencefil

2-3 parça parmak ucu kadar zencefil,iri bir tutam ıhlamur,1 çay kaşığı hibiskus,1 çay kaşığı şahtere otunu 1 su bardağı kadar suda 3-4 dakika kaynatın.2-3 dakika demlendirdikten sonra için. -Şekeri fazla kullanmak doğru değildir. 

Çaya nöbetşekeri konulursa öksürüğü azaltır. Günde 2-3 kere meyankökü çiğnemek de yararlıdır.Ayriyetten; Toz zencefil ile bal karıştırılarak yenilirse öksürüğe iyi gelir. Zencefil Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Adaçayı

 Toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasını sağlayan adaçayı aynı zamanda kuru öksürüğe karşı boğazı yumuşatmak içinde kullanılabilir. Eğer boğaz ağrınız varsa adaçayını demledikten sonra soğutun ve bir kaç damla limon ekleyerek gargara suyu olarak kullanın. Adaçayı Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Nane Limon Çayı

 Adına şarkılar bile yazılmış olan bir geneleksel karışım olan Nane Limon Çayı soğuk algınlığı tedavisinde ve öksürüğe karşı en etkili bitkisel çaylardan biridir. Bu karışımın etkisini arttırmak için naneyle eşit miktarda civanperçemi ve bir miktarda bal ekleyebilirsiniz. Nane Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayın

Yeşil Çay

Yeşil çayın yüksek antioksidan özelliği artık herkes tarafından bilinirken Kakule ile birleşen yeşil çayın hem bağışıklık sistemi hem de boğaz yolu enfeksiyonlarında etkisi büyük. Yoğun derişimli çayı gargara olarak kullanabilirsiniz ve kakule ilaveli yeşil çayı günde 2-3 fincan kadar tüketebilirsiniz. Fakat hipertansiyon veya taşikardi probleminiz varsa günde 2 fincanı geçmeyin.

Andız Pekmezinin yanı sıra  Kuşburnu, Isırgan, Şahtere ve Hibiskus çaylarını içmek de öksürüğe iyi gelir.
Ebegümeci kaynatılır,zeytinyağı ve limon katılarak bol bol yenirse göğsü yumuşatır. Öksürüğü hafifletir ve balgam söker.

Bitki Çaylarını Hazırlarken Neye Dikkat Edilmeli


Bitki çaylarının bir kısmı demlenerek içilebildiği gibi bir kısmı da kaynatılarak içilmeli. Bu iki yöntem birbirinden çok farklı. Bitkilerin odun, kabuk, kök gibi kısımları kaynatılarak hazırlanmalı ve ortalama süre 30 dakika olmalı.
    
Bitkilerin yaprak, çiçek gibi kısımları ise demlenerek hazırlanmalı ve demleme süresi 5-20 dakika civarında olmalı. Her bitkinin çayı olmuyor. Bitki bileşenlerinin sıcak suya dayanıklı olması gerekiyor. Bitki çayları tedavi amaçlı kullanılıyorsa şeker ilave edilmemelidir.
Bitki çaylarının etkisini gösterebilmeleri için açken tüketmelisiniz, yemekten 30 dakika önce veya 1-2 saat sonra içmeye özen gösterin. Çay hazırlanması aşamasında taze su kullanın. Aksi takdirde suyun içerisindeki mineraller değiştiği için çayın kalitesi olumsuz etkileniyor. Uçucu bileşenlere sahip çaylar için ağzı kapaklı fincanlar kullanın. Bitki kısımları çay yapılmak üzere ufalandığında oksijen ile temasa açık hale gelip değişime uğrayabiliyor. Kapalı kaplarda saklayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder