17 Eylül 2015 Perşembe

Öksürüğe Karşı Zencefil Tarifleri

Öksürük Tedavisnde Zencefil


Öksürüğün bir hastalık değil onlarca hastalığın belirtilerinden biri olduğunu, basit sayılabilecek gribal durumlarda, öksürüğü kesici ilaç yazmak yerine öksürüğün sebebini bulmak ve onu ortadan kaldırmaya yönelik doğal tedaviler uygulamak en doğrusu. 

Öksürüğe sebep olan esas hastalığın tedavisinin yanı sıra hastaların bol sıvı almaları; soludukları havanın nemli olması; ıhlamur, ada çayı, nane limon çayları içmeleri zencefil eklenmiştarifler tüketmesi, öksürüğün geçmesinde çok etkili bir rol oynayacaktır.


Zencefilin etkili bir tedavi destekleyici oluşunun en önemli nedenlerinden birisi uçucu yağların olması ve yapısındaki fenol bileşikler olan shogaols ve gingerols bileşiklerinin güçlü birer anti oksidan kaynağı olmalarıdır. Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de bu bitkiyi önemli yapmaktadır.

Zencefil

 Zencefilin kullanılan bölümü toprak altında bulunan bej renkli kök-sapıdır. Dünyanın birçok mutfağında genelde kök olarak kullanılır. Zencefil bitkisinin şekilsiz, parçalar halinde bulunan soyulmuş ya da soyulmamış haldeki kurutulmuş kökleri ya da bunların öğütülmüş hali baharat olarak kullanılan kısımdır.

Ayrıca zencefilden gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yararlanılır. Mide rahatsızlığına, baş dönmesine iyi gelir ve daha birçok alanda yararı vardır.Zencefili yaş olarak da kullanabilirsiniz. Ayrıca, zencefilden elde edilen zencefil yağı, tıbbi amaçlı olarak, hazmı kolaylaştırıcı etkileri için kullanılmaktadır.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı da hazmı kolaylaştırır ve ayrıca hafızayı kuvvetlendirir. Zencefil çayı, grip başta olmak üzere, soğuk algınlığı ve öksürüğe çok iyi gelir.

Bir bardak kaynar suya bir nohut tanesi kadar zencefil dilimlenip atılır ve 5-10 dakika demlenmeye bırakılır.demlenen çayı , bal ile tatlandırılarak yada içine bir miktar limon sıkılarak içilirsiniz.

Taze Zencefil

 Öksürüğe karşı zencefil kullanmak için taze zencefil kökünden bir kaç dilim kesin ve kaynamış suya atıp 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. 1-2 çay kaşığı bal ve bir kaç damla limon ekleyerek içebilirsiniz.

Yukarıdaki bitkilerden herhangi biri kuru öksürüğü azaltmada yardımcı olabilir ancak bu bitkilerin çok tüketilmesinin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Ayrıca öksürüğünüz tüm önlemlerinize rağmen 3-4 günden uzun sürdüyse nedenini öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz.

Zencefil, Bal ve Karanfil

 Karanfilin içerisindeki uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında, bakteri ve virüslerin yol açtığı enfeksiyonlarda antiseptik ve ağrı hissini azaltıcı etkiye sahip. Zencefilin içerisindeki bazı bileşenlerin de iltihap giderici etkisi düşünüldüğünde, 1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı kadar toz zencefil ve 1 çay kaşığı kadar karanfil ile karıştırılarak kür halinde içilebilirsiniz. Arzu ederseniz bu karışıma limon da ekleyebilir ve günde 1-2 tatlı kaşığı içebilirsiniz.

Konumuzla alakalı olarak " Zencefil Hakkında Herşey " başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder