16 Ekim 2015 Cuma

Ağız Kokusu Nasıl Gider

Ağız Kokusu Giderme


Gündelik hayatımız çekilmez hale getiren ve ağız - diş sağlığı açısındanda önemli bir durum olarak yaşanan ağız kokusu sanıldığının aksine pratik çözümlerle ortadan kaldırılabilimektedir. Kişiler arası ilişkiyi, iletişimi, kendini ifade etmeyi etkilemesi nedeniyle ağız kokusu, bir hastalık olarak çok önem kazanmış, hatta kişinin özgüvenini sarsan bir durum haline gelmiştir. 

Bu nedenle günümüzde artık ağız hijyeni klinikleri dünyanın değişik bölgelerinde açılmakta ve ağız kokusunu giderici ürünlerin tüketimi giderek artmaktadır.

Kronik ağız kokusu bir patolojik bir durumdur ve birçok hastalığın da habercisidir.  Sık rastlanan bir durum olmasına ve birçok hastalıkla beraber görülmesine karşın doktorlar arasında gözden kaçabilen bir bulgudur. Ağız ve diş sağlığı açısından oldğu kadar patolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarakta ortaya çıkan ağız kokusuna iyi gelecek yöntemlere bir göz atalım.


Ağız kokusu Nasıl Gider


Ağız kokusunu gidermek için öncelikle yapılması gereken, ağız hijyenine dikkat etmek, diş ve dil fırçalamak, dişlerin arasını temizlemek, diş eti iltihaplarını tedavi ettirmek olmalıdır. Ancak klinik işlemlerin yanı sıra bazı bitkilerin ve bu bitkilerden elde edilen çaylarında hem solunum yollarını temizlediği, hemde anti-oksidatif etkisiyle bakteri oluşumunu engelleyerek ağız kokusunu önlediği bilinmektedir.

Ağız kokusuna İyi Gelen Bitkiler


  • Adaçayı bakterisidal özellikleri ile sıcak bir su bardağına kurutulmuş bir çay kaşığı Adaçayı demlenerek içilmesi ağız kokusuna neden olan bakterileri öldürmek için yeterlidir.
  • Okaliptüs; özellikleri adaçayı gibidir, bileşenlerinde bulunan sineol bakteriler ile mücadele açısından etkilidir ve buı amaç için kullanılabilir. Bir çok ticari ağız gargaraları sineol içerir. Okaliptüs yaprakları İsuda kaynatılarak bu suyla gargara yapılması ağız kokusularını önlemede yardımcıdır.
  • Tarhun papatyagiller familyasına ait yaygın bir bitkidir. Yaprakları baharat olarak kullanılır. Tarhun ağız kokusunu önlemek için bir çare olarak gösterilmektedir. Tarhun otunda bakterilere karşı etkili bileşenler vardır. Kurutulmuş yaprakları su içinde kaynatılarak hazırlanan infüzyon ile gargara yapılması bakterileri yok etmede etkili olacaktır. 
  • Kekik; Ağız iltihapları veya yaralar gibi ağız yaralarının neden olduğu ağız kokularıyla mücadele için ek olarak kekik kullanımı yararlıdır. Kurutulmuş kekik çiçekleri su içerisinde kaynatılıp elde edilen bu enfüzyon ile gargara yapılması kötü nefesi önlemede etkili olabilir.
  • Biberiye kekik ile aynı özelliklere sahiptir. Suda kurutulmuş biberiye çiçekleri kaynatılarak bu enfüzyon ile gargara yapılması çözüm olabilir.
  • Tarçın, yaklaşık 50 kadar aromatik bileşenler içerir İçeriğinde bulunan Kumarinler ve vanilya ağızda kalan gıdalrda üremeye başlayan bakteri gelişimini engelleyen bakteriyostatik özellikleri ile ağız kokusunu önler. Bir litre suya rendelenmiş bir yemek kaşığı Tarçın kaynatılarak hazırlanan enfüzyon ile Gargara yapılması ağız kokularına neden olan bakteri gelişimini engeller.
  • Spirulina içeriğinde bulunan klorofil ağız kokusu veya kötü koku tedavisi için çok uygundur. Klorofil ağız canlandırır ve iyi bir koku sağlar. Birçok endüstriyel gargara kompozisyon içinde yer almasının nedeni budur.
  • Maydanoz sarımsak ve soğan gibi bazı kötü kokulu bitkilerin yol açtığı kötü nefesi giderir. Yemeklerden sonra bir miktar maydanoz çiğnemek etkili olacaktır.
  • Nane antibakteriyel özellikleri ile ağız kokusuna neden bakterileri öldürmek için yeterlidir. 3 damla nane tentürü ile diş ve diş etleri ile dil fırçalanmalıdır. Taze nane bitki yaprakları çiğnemek ya da bir su bardağı başına kurutulmuş bir kaşık nane bitkisi kaynatılarak hazırlanan infüzyon ile gargara yapılması etkili olacaktır.
  • Zencefil ağız kokularını önlemede çok iyi bilinen bir bitkidir. Özellikle zencefil turşusu kötü nefesi ortadan kaldırmak ve yemeklerden sonra nefes tazelemek için kullanılmaktadır.
Ağız ve Diş Sağlığı Açısından başka önemli bir konu olan Diş Ağprıları hakkında " Diş Ağrılarına Ne İyi Gelir " başlıklı yazımızda okumanızı tavsiye eder iyi okumalar dilerim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder