27 Ekim 2015 Salı

Bebeklerde İshal

İshal Olmuş Bebeklerde Tedavi


İlk olarak dile getirilmesi gereken şey, ishal hastalığnın yetişkinlerde olduğu kadar özellikle bebeklerde sık rastlanılan bir durumdur. Bebeklerde ishalin beslenme alışkanlıklarının değişimden, bağırsak enfeksiyonuna kadar pek çok nedeni olabilir. Aşağıdaki durumlardan herhangi biri ishale neden olabilir. 

Bebeklerin bağırsak hareketleri genelde pek düzenli olmamakla beraber, dışkı dokusu ve rengi bebeğin yedikleriye tutarlı olmalıdır. Bebek dışkısı bir yetişkinin dışkısına göre genelde daha sıvıdır, fakat dışkı kıvamının tamamen sıvıya dönmesi ve sık dışkılama bebeklerde ishalin bir göstergesidir.

Çoğu zaman basit müdahalelerle çözülebilsede özellikle fazla susuz kalınması durumunda ishal bebeğinizi doktor kontrolü şarttır. Bu sebeple yeteri kadar sıvı almasına çok dikkat edilmeli ve eğer bebeğinizde mide bulantısı ve kusma yoksa, anne sütü veya devam sütü de vermeye devam etmelisiniz.

İshal olmuş bebeklerde, eğer yaşı uygunsa katı gıdalara devam edilmesini önermektedir. Bebeğinizi ishal diyetiyle (muz, pirinç, elma suyu, kuru kızarmış ekmek) beslemenizin yanı sıra, karbonhidrat (ekmek, tahıl ve pirinç), et, yoğurt, meyve, sebze de yenebilir. Aslında vücut faydalı besinlere enfeksiyonla mücadele için ihtiyaç duyar, bu sebeple sağlıklı bir beslenme şekli bebeğin ishalinin kısa sürmesini sağlar.

Bebeklerde İshale Ne Yapılmalı ?


İshalli bebeklerde özellikle sıvı kaybını karşılamak için su ve sulu içecekler verilmelidir. Ayran, çorba, meyve suyu verilebilir. Fakat henüz anne sütünden başka besin kullanmayan bebekler, daha fazla emzirilmelidir. Bebek içebildiği zaman, suyu kaynatıp soğuttuktan sonra bebeğe verebilirsiniz.

Anne sütü içen bebekler, daha sık emzirilmeli, anne sütü almayan bebeklerde ise beslenme önceden olduğu gibi devam ettirilmelidir. Ek besin almaya başlamış en az 6 aylık bebeklerde ise yoğurt, püre, et gibi besinler verilebilir. Meyve suyu içirilebilir. Çocuk mutlaka iyi beslenmelidir. Öğün sayısını arttırılabilir.

Ayrıca ishal için bazı risk faktörleri bilinmektedir. Biberonla beslenme ve ilk 6 ay anne sütü dışında besinler alma, ishalli hastalıklara yakalanma ihtimalini arttırır. Bunların yanında hijyene önem verilmelidir. Tuvaletten sonra eller sabunlanmalı ve kirli sular kullanılmamalıdır. İshal ortaya çıktıktan sonra ise, beslenmesi kesilen bebekler, en az iki kere kusanlar, 6-7 defa sulu dışkılayan bebekler ve 1 yaşından küçükler çok fazla sıvı kaybeder. Bu bebekler daha fazla risk altındadır.
 

Bebeklerde İshal Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gerekenler


Anne sütü ile beslenen bebeklerde ishal durumu oluşursa, anne sütüne mutlaka devam edilmeli ve bebek daha sık emzirilmelidir. Anne sütü almayan bebeklerde ise, normalde aldıkları süt ya da mamalara devam edilmelidir. Kusma ve ishalle kaybedilen sıvı ve mineraller, oral replasman sıvıları, bağırsak florasını düzenleyen probiotik içeren tozlar kullanılarak giderilebilir. İshal kesici ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bebek mamayla besleniyorsa mama suyu mutlaka kaynatılmalı, biberon ve emzikler sterilize edilmelidir.

Emzirilen Bebeklerde İshal Tedavisi


Doğumunun ilk üç haftasında anne sütü alan bebeğin, her beslendikten sonra normalde bir dışkılaması olur. Bazen dışkı rengi yeşil, kıvamı sulu olabilir. Dışkıda sümük, kan veya kötü koku duyulana dek normal normal sayılmalıdır.Bebeğinizin dışkılama sayısı artarsa, muhtemelen ishali vardır. Bebeğiniz emmeye isteksiz, hasta görünümlü ve ateşli olabilir. Unutmayın ki; anne diyetindeki kola, kahve ve bitkisel çaylar bağırsak hareketlerini arttırabilir .

Bebek ishal olursa, daha sık aralarla emzirin. Formül mamayla beslenen bebeklere katı gıdalar ekleyin. Ağır ishalde (sulu ve sık), bebeğinizin idrarı azalmış ise bebeğiniz fazla yorgunsa ve damar yolundan sıvı gereksinimi olabilir.

Bebeğinizin altı, ishale bağlı olarak tahriş olabilir. Bunu önlemek için, her ishal dışkısından sonra altını yıkayın ve koruyucu bir krem sürün. Bu bakım özellikle geceleri gereklidir.
Mama ile Beslenen Bebeklerde

Sulu ve sık ishal olduğunda; mamaları, laktoz içermeyen sindirimi kolay mamalarla değiştirilebilir. Bunu doktorunuza danışın. Su yerine, dengeli elektrolit solüsyonu olarak bilinen ve eczanede satılan sıvılardan doktorunuzun önerisiyle faydalanabilirsiniz.

Eğer çocuğunuzun ağır derecede ishali varsa ve koyu renkli, az miktarda idrar yapıyorsa, kilosu başına en az 10ml olacak şekilde bu solüsyonlardan içebilir. Sıvı miktarını hiç bir zaman kısıtlamayın.
 

2 yaşından Büyük Bebeklerde


Sık ve sulu ishali durumlarında,  sofra yemekleri yiyebildikleri için mamayla beslenmeleri gerekmez. Pirinç, ekmek, kraker, havuç, patates, muz, elma püresi, kızarmış ekmek gibi besinler bu durumda uygundur. Tuzlu krakerler çocuğunuzun ihtiyacı olan tuz miktarını karşılamasına yardım eder. 

Sıvı kaybı varsa, doktorunuzun önereceği oral elektrolit ve şeker solüsyonlarını verebilirsiniz. İkinci günde, süt ve su verebilirsiniz. Meyva suları ishali arttırabilir. Bu durumlarda, Çocuğunuz katı besinleri reddediyorsa ona süt verin.

Konumuzla alakalı olarak " İshale Ne İyi Gelir " başlıklı yazımıznda dikkate değer olduğunu vurgulayarak, iyi okumalar dileri.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder