16 Ekim 2015 Cuma

Diş Ağrılarısına Ne İyi Gelir

Diş Ağrılarında Karanfilin Faydaları


Bir çok rahatsızlıkta olduğu gibi diş ağrılarında da bilinen yanlış uygulamalar çoğu zaman ağrının şiddetinin artmasına ve yaşanan rahatsızlığın derinleşmesine neden olmaktadır. 

Diş ağrılarında en sık karşılaşılan durum iltihaba bağlı yaşanan sıkıntılardır. Bu noktada iltihabı dururmak ve kurutulmasını sağlamak amacıyla uzman tavsiyesiyle antibiyotiğe başlanmalı ve yüksek dozlu ağrı kesicilerden kaçınılmalıdır. 

Öncelikle bilinmesi gereken dişte bğrı başladığında,  özellikle diş aralarında kalmış yemek artığı olup olmadığını kontrol etmeli ve  varsa dişe zarar vermeyecek bir biçimde ağrıyı artırmadan temizlemelidir. Bilinçsiz ve aşırı ağrı kesici kullanımından, ağrıyan diş üzerine ağrı kesici konması, alkollü pamuk uygulaması gibi zararlı davranışlardan kaçınmak gerekir. 

İyileşme sürecinde hem yaşanan ağrının dindirilmesi hemde mikrobiyal durumlardan kounmayı sağlamak amacıyla bazı bitkisel uygulamalarda iyi sonuç verir. Bu bitki uygulamalarının en etkilisi karanfil bitkisinin hem tohum hemde yağının kullanılmasıdır.

Karanfil, diş macunu sektöründe çok yaygın olarak kullanılan bir bitki türüdür. Karanfilin diş ağrılarına çok iyi geldiği çok eskilerden bilinir. Eğer çok acı verici diş ağrısı çekiyorsanız bir karanfili ağrıyan kısma koyabilirsiniz. Veyahut da karanfil yağından çok az bir miktar pamuğa dökerek ağrıyan dişin üzerine koyabilirsiniz.

Diş Ağrılarında Karanfil Nasıl Kullanılır


Karanfil taneleri çok yaygın olarak kullanıldığı üzere ağız kokularını giderir. Bilhassa soğan ve sarımsaklı yiyeceklerden sonra, sigara içtikten sonra bunların kokularını bastırmak maksadıyla akla ilk gelen en pratik çözümlerden biri karanfil çiğnemektir.

Karanfil tohumu toplanıp kurutulduktan sonra suda kaynatılarak karanfil çayı yapılabilir. Karanfil çayı içerisine tarçın da eklenirse boğaz ağrısı için güzel bir bitkisel çay hazırlanabilir.

Karanfil yağı Dişe İyi Gelir mi ?


Güçlü bir antiseptik ve doğal bir ağrı kesici, eugenol maddesi içeren karanfil, özellikle diş ağrılarında kullanılmaktadır. Karanfil yağınında ağrı kesici ve uyuşturucu özelliği vardır. Karanfil yağının bakteri öldürücü özelliği bulunmaktadır. Antiviral, antiseptik ve antifungal yani mantar giderici etkileride bulunmaktadır.

Diş ağrıları için, bir parça pamuğa karanfil yağı ve zeytinyağını emdirilerek, dişe kompres yapılır. Doğrudan dişe uygulanan bu yağ sayesinde ağrı giderilecek ve çevresine yerleşen bakteriler ortadan kalkacaktır. Karanfil yağı dahilen kullanırken dikkatli olunmalıdır. Karanfil yağı etkisi oldukça kuvvetlidir ve dolayısıyla uygulamadan önce seyreltilmelidir.

Karanfil yağı saf olarak yüksek dozajda alınır ise zehirlenmeye sebep olabilir. İçerisindeki yüksek miktardaki eterli yağ, epitel dokuyu tahriş eder. Dis Ağrılarının yanında, sivilce sorunu olan kişilerde sivilce kızarıklıklarını ve sivilcelerin oluşturduğu şişlikleri geçirmek için de karanfil yağı kullanılmaktadır.

Karanfil Tohumu İle Diş Ağrısı Geçer mi ?


Değişik metodlarla diş ağrılarını kesmede kullanılan karanfil içinde bulunan tomurcuk taneleri, ağrı kesici aynı anda uyuşturucu görevi görür. Bu nedenle dişi uyuşturması ile, diş ağrısını kesebilme özelliğine sahiptir. 

Karanfil tedavisini uygulamak ise çok kolaydır. Karanfilin içinde bulunan tohumu alın ve ağrıyan dişin üstüne koyunuz. Sonrasında küçük bir baskı ile bastırarak, biraz dişin üstünde bekletiniz.Ağrı büyük ölçüde kesilecektir. Bu süreçte biraz canınızın yanması söz konusu olabilir.Ancak bu üzün süre sürmez.

Konumuzla alakalı olarak " Karanfilin Faydaları ve Kullanımı " başlıklı yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulayarak iyi okumalar dilerim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder